از خانه تا مرز

بسم الله الرحمن الرحیم
 1. تهیه گذرنامه : اولین چیزی که باید به آن دقت داشته باشید تهیه گذرنامه است. در صورتی که گذرنامه ندارید به لینک زیر مراجعه نموده تا راهنمایی های لازم را دریافت کنید. http://epolice.ir/page.php?7

 1. وظیفه مشمولان نظام وظیفه چیست؟: تمامی سوالات خود در رابطه با این موضوع و اطلاع از آخرین اخبار مربوط به آن را می‌توانید از سایت زیر دریافت نمایید. http://vazifeh.police.ir/?siteid=25&fkeyid=&siteid=25&pageid=4870

 2. پس از تهیه گذرنامه معتبر و تعیین تکلیف خروج از کشور برای مشمولان نظام وظیفه، باید برای گرفتن ویزا از سفارت عراق و یا کنسولگری‌های آن در سایر مراکز استان مراجعه نمایید. البته اگر با کاروان برای سفر اقدام می‌نمایید، اغلب خود کاروان این مسئولیت را بر عهده می‌گیرد. اطلاعات مربوط به ویزا را نیز می‌توانید از سایت زیر دریافت نمایید. http://www.toloo.ir/

 3. بهتر است مبلغ ۷۰ هزار تومان، دینار عراقی از صرافی‌های ایران خریداری نمایید تا برای خرید مایحتاج خود در عراق مشکلی نداشته باشید(البته این مبلغ برای کسانی است که قصد خرید سوغاتی ندارند)

 1. پس از تهیه ویزا، باید اقدام به بستن کوله بار خود نمایید. چند نکته کلی برای این مطلب:
 • از آوردن ساک دستی و یا چرخ دار خودداری نمایید چراکه سبب اذیت شدن شما در طول پیاده روی می‌شود.
 • اگر بتوانید از چرخ دستی برای حمل کوله خود استفاده نمایید، بسیار بهتر و مورد توصیه است.(بخصوص برای افراد سالمند)( منظور چرخ دستی‌هایی است که برای خرید میوه و … از آن استفاده می‌شود.
 • اگر قصد به دوش انداختن کوله در طول پیاده روی را دارید، در انتخاب آن دقت نمایید. از کوله ای استفاده نمایید که دوبنده‌های آن دارای ابر است و از بندهای نازک در آن به کار نرفته باشد.
 • فقط و فقط وسایل ضروری خود را به همراه داشته باشید چرا که هر گرم وزن اضافه در طول پیاده‌روی شما را بسیار خسته می‌کند. پس تا حد امکان سعی کنید کوله‌ای سبک را حمل نمایید.( در تهیه پک ملزومات نیز سعی شده است کاملاً به این مطلب دقت شود و تا جای امکان وسایلی که به آن در کشور عراق نیاز پیدا می‌کنید ارائه شود)
 • حتماً کفش مناسب پیاده روی تهیه نمایید چرا که در اواسط راه در صورت نداشتن کفش مناسب پاهای شما تاول می‌زند و ادامه راه برای شما دشوار می‌شود.

 1. شما باید خود را به مرز برسانید.
  ايرانيان پس از ثبت نام و أخذ ويزاي عراق از سه مرز مختلف مي توانند وارد اين كشور شوند.
مرز مهران
شهر مرزی مهران در منتهی الیه غربی استان ایلام قرار داشته و فاصله آن تا شهر ایلام ۸۵ کیلومتر می باشد. زائرانی که از این شهر وارد عراق می شوند پس از عبور از منطقه زرباطیه و شهر کوچک بدره وارد شهر کوت، نعمانیه، شوملی، دیوانیه و شامیه وارد شهر نجف می شودند.
طول این مسیر از پاسگاه مرزی زرباطیه تا بازرسی ورودی نجف ۳۰۲ کیلومتر می باشد.
مرز شلمچه
منطقه مرزی در غرب خرمشهر و نزدیکترین نقطه مرزی به شهر بصره در کشور عراق می باشد. مرز شلمچه جنوبی ترین مرز زمینی ایران و عراق بوده و فاصله آن تا خرمشهر ۱۵ کیلومتر و تا بصره ۲۰ کیلومتر می باشد. زائرانی که از این مرز وارد عراق می شوند پس از عبور از منطقه شلمچه و تنومه وارد شهر بصره شده و پس از آن به سماوه و نجف می رسند.طول مسیر از شلمچه تا نجف تقریباً ۴۶۰ کیلومتر می باشد.
مرزچزابه
تنگه چزابه در ۱۷ کیلومتری شمال غربی شهر بستان قرار دارد. زائران پس عبور از منطقه چزابه و شیب، مشرح، وارد شهر العماره، سپس شهر فجر و منطقه عفک، دیوانیه، شافعیه، شامیه و پس از بازرسی ابوصخیر وارد شهر نجف می شوند.
باتوجه به محل استان خود و نزدیکی آن به هریک از سه مرز، خود را به وسیله وسایط حمل و نقل عمومی و یا اتومبیل شخصی به مرز برسانید و وارد کشور عراق شوید.

 

%d8%a7%d8%a8

فاصله ها به کیلومتر است