از نجف تا کربلا

 

اصلی ترین مسیر پیاده روی، مسیر نجف اشرف تا کربلا است. اگرچه زائران از نقاط مختلف عراق به سمت کربلا می آیند. یکی دیگر از مسیرهای پیاده روی مسیر کاظمین به کربلا است که از نظر مسافت کمی بیشتر از مسیر نجف به کربلا است. اما خلوت تر و البته دارای موکب و محل اسکان نیز هست. اما توصیه می شود مسیر نجف به کربلا را انتخاب کنید که دو علت عمده دارد:
اولاً فارغ از بحث زیارت و وصال به یار، اربعین امروزه تبدیل به نماد وحدت شیعیان شده است و مسیر نجف به کربلا عمده ترین و پرجمعیت ترین مسیر می باشد. پس بهتر است ما نیز به عنوان قطره ای از دریای بی کران محبین اهل بیت علیهم السلام در این مسیر باشیم.
دوماً مسیر نجف به کربلا برای کسانی که بار اول یا دومشان است که به عراق می روند و نسبت به زبان عربی و فرهنگ و وضعیت و حتی جغرافیای کشور عراق اطلاعات کمی دارند، توصیه می شود. نباید فراموش کنیم که پا به کشوری غریب می گذاریم و بهتر است حداقل در مسیری قرار گیریم که هموطنان بیشتری از کشورمان حضور دارند.

 

نکات مربوط به مسیر پیاده روی:
 • اولین نکته نیت است. از ابتدای مسیر نیت خود را الهی کنید و سعی کنید جذابیت های حلال و حتی غیرحلال مسیر شما را از توجه به مسیر باز ندارد. پیشنهاد می شود که ابتدا با حضرت امیرالمؤمنین علی علیه السلام وداع کنید و به ایشان عرضه دارید که سلام ایشان را به فرزندان غریبشان در کربلا می رسانید. توصیه اینست که در طول مسیر برای ائمه علیهم السلام ذکر صلوات را زمزمه کنید.

 

 • توجه داشته باشید که کوله یا ساک همراه خود را سنگین نکنید چراکه در پیاده روی طولانی به بدن شما فشار می آید. هم چنین کفش یا دمپایی مناسب انتخاب کنید چرا که در پیاده روی طولانی در صورت نامناسب بودن کفش پاها آسیب جدی می بیند.

 

 • بهتر است مسیر پیاده روی را طی سه روز یا چهار روز طی کنید و با آرامش و طمأنینه قدم بردارید.

 

 • در مسیر مواد غذایی و نیز آب به میزان زیادی موجود است اما برای رعایت بهداشت بهتر است از آبهای کوچک معدنی که به صورت صلواتی داده می شود استفاده کنید.

 

 • توجه کنید که فقط به میزان لزوم و رفع گرسنگی مواد غذایی مصرف کنید.

 

 • هر ماده غذایی را مصرف نکنید. مسمومیت غذایی در این ایام شایع است و ممکن است شما را اذیت کند.

 

 • یکی از بهترین مواد غذایی خرما است که در مسیر بسیار زیاد توزیع می شود. هم از سلامت برخوردار است و هم مقوی است و هم لذیذ نیست.

 

 • از مصرف غذاهای لذیذ تا حد امکان جلوگیری کنید تا حال معنوی بهتری داشته باشید.

 

 • در مسیر در هر موکب امکانات استحمام و سرویس بهداشتی موجود است اما انتظاری از تمیزی و شیکی آنها نداشته باشید.

 

 • پیشنهاد میشود پیاده روی را از اندکی قبل از نماز صبح تا یک ساعت قبل از اذان مغرب انجام دهید. حال معنوی قبل از نماز صبح بسیار لذت بخش است. همچنانکه شما میتوان در حین پیاده روی نماز شب نیز بخوانید. سعی کنید یک ساعت قبل از اذان مغرب موکبی را برای استراحت شبانه خود انتخاب کنید چراکه پس از این زمان موکب ها پر می شود.

 

 • بعد از اقامه نماز و صرف شام سعی کنید حداکثر ساعت ۱۰ شب در موکب بخوابید تا بتوانید صبح سرحال و آماده از خواب بیدار شوید.

 

 • اگر دسته جمعی و یا با خانواده میروید حتما قبل از حرکت از نجف با همراهان خود ۱۰۰ ستون ۱۰۰ ستون قرار بگذارید. مثلاً ستون ۲۲۱، ۳۲۱، ۴۲۱ و … قرار شما باشد. مطمئن باشید با اندکی غفلت همراهان خود را در مسیر شلوغ پیاده روی گم می کنید. این تجربه تلخ را پارسال داشتیم که خانمی همراه خود را گم کرده بود و به شدت نگران و ترسیده بود. اما به لطف خدا و پس از تلاش بسیار توسط همراهان ما پیدا شد.

 

 • بهترین غذا خرما خرما و خرما است. به خصوص برای کسانی که ناراحتی گوارشی دارند. اگر میتوانید با خود ار مبدأ خرما ببرید. 

 

 • پیشنهاد می شود هر ۳۰ ستون به اندازه ۱۰ دقیقه استراحت کنید و در مکانی بنشینید تا به کمر و پاهای شما فشار نیاید. همانطور که میدانید بدن ما در امانت ماست. از آن محافظت کنید. اگرچه به لطف اهل بیت علیهم السلام همه ی دردها در این مسیر شیرینی خاصی دارد.

 

 • اگر به همین شیوه مسیر را ادامه دهید ان شاءالله عصر روز سوم به کربلا می رسید. اگر چشمتان گنبد زیبای امام حسین علیه السلام و یا ساقی عطشان کربلا ابالفضل العباس را رؤیت کرد، ابتدا برای فرج امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف و بعد برای رهبر عزیزمان و در آخر برای ما دعا کنید .